W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie nowoczesne konstrukcje i maszyny bez precyzyjnych i złożonych elementów. Obserwowana w ostatnich latach ekspansja technologiczna sprawia dodatkowo, że wymagania im stawiane kształtują się nacoraz wyższym poziomie. Aktualnie bowiem zdecydowanie częściej poszukuje się elementów wyróżniających się finezyjnymi kształtami czy też skomplikowanymi wycięciami. Za odpowiedź współczesnej nauki na zmieniające się potrzeby rynku należy uznać właśnie pojawienie się technologii laserowej.
Mielec umiejscowiony jest na południowym wschodzie Polski, na terenie województwa podkarpackiego. Rejon ten cechuje się dynamiczną ekspansją przemysłową. Opisywane miasto, mając w dyspozycji atrakcyjne tereny inwestycyjne i szeroki zasób kadr, posiada duże możliwości rozwijania przedsięwzięć o charakterze biznesowym. Za czynniki wpływające na względnie szybki rozwój tej aglomeracji uważa się zarówno niskie koszty prowadzeniadziałalności gospodarczej, jak również dostępność komunikacyjną oraz bliskość zagranicznych rynków zbytu. Odnosząc się do możliwości gospodarczych miasta, wśród mocnych stron Mielca można wyróżnić między innymi:
Wobec powyższego można stwierdzić, iż dogodne warunki stwarzane w Mielcu dla rozwoju biznesu powodują, że przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w nowe przedsięwzięcia biznesowe, a także dążą do rozwijania już istniejących. Poza wielkimi potentatami w sferze lotniczej, motoryzacyjnej oraz drzewnej, na opisywanym terenie rozwija się szereg małych czy też średnich, często rodzinnych działalności gospodarczych. Położenie Mielca blisko granic Polski z Ukrainą czy Słowacją powoduje, iż na tym obszarze przenika się szereg relacji o charakterze gospodarczym, które przyciągają do Polski innowacyjne projekty. Realizacja części z nich wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań, przykładowo cięcia laserem.
Cięcie z wykorzystaniem lasera jest jednym z najdokładniejszych oraz najbardziej precyzyjnych sposobów obróbki różnych materiałów, zwłaszcza metali. Wiązka laserowa to nic innego, niż skupiona energia świetlna posiadająca precyzyjnie określoną długości fali. W ramach uderzenia w cięty element energia ta nagrzewa powierzchnię, z którą się styka, dzięki czemu część ta ulega stopieniu bądź też odparowaniu w całości. Żeby jeszcze bardziej usprawnić cięcie laserem, można zastosować tak zwane gazy procesowe, jak azot albo argon. Wspomniane gazy mogą spełniać kilka funkcji, przykładowo umożliwiają spalanie wzdłuż krawędzi cięcia, powodują wydmuchanie materiału stopionego przez laser i umożliwiają odparowanie w swej atmosferze stopionego przez urządzenie laserowe materiału. Ponadto, światło lasera radzi sobie też z grubszymi elementami oraz skomplikowanymi wzorami czy układami, jeśli tylko odpowiednio zaprogramuje się maszynę docięcia. Samo urządzenie laserowe jest narzędziem o wysokiej precyzji, dzięki czemu z jego pomocą da się pozyskać zarówno rozległy wzór cięcia, jak również bardzo drobne, ciasno rozmieszczone elementy.
Proces składający się na cięcie laserem należy do jednego ze zjawisk zaliczanych do rozdzielania termicznego. Cięcie wykonywane z zastosowaniem lasera można zatem scharakteryzować jako proces, w ramach którego promieniowanie wiązki laserowej – ciągłej albo też impulsowej powoduje albo stopienie wycinanego elementu w szczelinie cięcia, lub jednoczesne stopienie i odparowanie, albo stopienie oraz spalanie ciętego detalu. Podczas styku wiązki laserowej z danym materiałem, przenoszona jest na niego duża część energii świetlnej. Zjawisko to umożliwia wykonywanie dokładnych nacięć, co przekłada się na świadczenie bardzo precyzyjnej obróbki. Nie da się ukryć, że liczne cechy przyczyniły się do powodzenia laserów w przemyśle. Za najistotniejsze z nich uważa się:
Nowoczesne wycinarki laserowe, z uwagi na zastosowanie w nich zaawansowanej technologii światłowodowej, zdobywają coraz większą popularność w przemyśle przetwórstwa metali. Coraz powszechniejsze wykorzystanie tych laserów w przemyśle wynika z ich o wiele wyższej, w odniesieniu do maszyn pracujących w technologii CO2, szybkości oraz precyzji wykonywanego cięcia. Technologia lasera światłowodowego jest często określana mianem przełomowej i rewolucyjnej, ponieważ znacznie wpłynęła na cały sektor nie tylko produkcji, ale również obróbki metali. Zaledwie w przeciągu 5 lat lasery światłowodowe (fiberowe) osiągnęły próg cięcia oscylujący w granicach 4kW, co w przypadku laserów CO2 trwałoniespełna 4 razy dłużej. Po następnych dziesięciu latach lasery światłowodowe osiągnęły zakres mocy od 10kW do 12kW, co nigdy nie udało się laserom CO2. W kolejnych latach lasery fiberowe osiągnęły już moc przekraczającą 20 kW i są szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Rezultatem procesu obejmującego jest dostarczenie precyzyjnie wykonanych, równo dociętych kształtów. Popularne jest też stwierdzenie, że bez lasera nie możliwe jest nadanie danemu komponentowi odpowiedniego kształtu i właściwości użytkowych.
Profesjonalne usługi związane z cięciem laserowym blach 2D, a także rur i profili 3D oferuje polecana wśród Klientów biznesowych Fabryka 4x4. Siedziba główna oraz zakład produkcyjny firmy znajduje się pod Krosnem, w województwie podkarpackimi tam też wykonuje się każde zlecenie. Obecnie, za sprawą szerokich możliwościt ransportowo-logistycznych przedsiębiorstwo jest w stanie zagwarantować terminowy oraz bezpieczny transport na terenie całego kraju. Fabryka 4x4 posiada także bogato wyposażony park maszynowy i wykwalifikowaną kardę pracowniczą, co sprawia, że laserowe cięcie blach, rur oraz profili wykonuje w możliwie najkrótszym czasie. Cięcie laserem stanowi nowoczesną metodę obróbki materiałów, która umożliwia szybkie i precyzyjnie wycięcie elementów z całkowitą powtarzalnością. Fabryka 4x4 każdorazowe zlecenie realizuje sprawnie i szybko, jednocześnie szanując czas i pieniądze Klientów. Firma dba też o dobrą organizację i atmosferę pracy, gdyż jest to podstawą dobrego funkcjonowania i realizacji zleceń.
Skontaktuj się z nami za pomocą adresu mailowego lub formularza kontaktowego, aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie. Odpowiemy na Twoje pytania i postaramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.